ponedeljek, 22. november 2010

komunikacija

Kot prvo stvar bom pri tej nalogi opisala kaj je OSI model (ang. Open Systems Interconnection), ki ga imenujemo tudi "protocol stack". To je celota, sestavljena iz več "plasti" oziroma protokolov, vsak od teh pa ima svojo specifično nalogo. OSI model spleta je sestavljen iz 7ih plasti in sicer: fizične, povezovalne, omrežne, transportne, sejne, predstavitvene in aplikacijske plasti.
Fizična plast skrbi za električne in mehanske lastnostim napetosne nivoje, prenosne frekvence in za primeren zapis podatkov, glede na način prenosa... krajše povedano, njegova naloga je prenašanje bitov po mediju
Povezovalna plast definira iskanje in popravljanje napak, fizično naslavljanje v omrežju in razčlenjevanje daljših podatkov na manjše dele.
Omrežna plast usmerja in nadzoruje pravilen pretok podatkov po različnih kanalih ter za njihov vrstni red.
Transportna plast določa fragmentacijo(ob oddajanju podatkov) in defragmentacijo (ob sprejemanju podatkov). poleg tega pa je odgovorna tudi za odkrivanje napak in obvečanje drugih plasti o tej napaki.
Sejna plast določa ali je komunikacija enosmerna (ang. simplex), izmenično dvosmerna (ang. half duplex) ali dvosmerna (ang. full duplex). Poleg tega skrbi za vzpostavitev, vzdrževanje in prekinitev seje.
Predstavitvena plast skrbi za uskladitev predstavitev podatkov. Torej skrbi za kompresijo in dekompresijo podatkov, nabor znakov in kod, šifriranje in za podatkovne formate.
Aplikacijska plast določa protokole med uporabnikom in komunikacijskim omrežjem in je njihov vmesnik.

V drugem delu bom predstavila internet in World wide web (WWW), ter navedla razlike med njima.
Internet v slovenskem jeziku pomeni medmrežje, je pa krjša različica besede v angleščini inter-network in je svetovno omrežje računalniških mrež, na katerega so povezana manša lokalna omrežja. WWW, pa je le eden od podsistemov, ki deluje v medmerežju in je le enden od mnigih načinov posredovanja informacij s pomočjo spletnih strani.
Na tej točki lahko še definiramo URI (Uniform Resource Identifier, slovensko enolični identifikator vira in URL (Uniform Resource Locator), saj sta v tesni povezavi z uporabo medmrežja. URL so naslovi podatkov in spletnih strani na internetu, saj preko njih računalnik pride do želenih podatkov. Sestavljeni so iz treh delov in sicer iz določnika vrste protokola, označevalnika gostitelja in označevalnika datoteke oz. poti do te datoteke. Poleg tega je za razumevanje treba omeniti tudi URN (Uniform Resource Name), ki je podoben kot URL in tudi predstavlja nek podatek, preko katerega pridemo do želenih strani na medmrežju. skupek teh dveh pa je URI, kateri preko imena, lokacije ali kakšne druge karakteristike najdejo vir. To povezavo med temi tremi pojmi bom najlaže predstavila s spodnjo sliko.
Poleg teh pa imam moram predstaviti še tri pojme in sicer FTP, SMTP in DNS, ki jih bom opredelila v naslednjih nekaj odstavkih:
FTP (ang. File Transfer Protocol) je tudi ene vrste protokol za prenos datotek med sistemi na internetu. Ta protokol omogoča tudi prenos podatkov brez dodatne obdelave. Uvršča pa se v aplikacijsko raven, ki sem jo omenila pri o predelitvi ISO modela spleta.
SMTP (ang. Simple mail transfer protocol) je standardni protokol za prenos elektronske pošte med različnimi sistemi povezanimi z TCP/IP protokoli.
DNS (ang. Domain Name System) pomeni sistem domenskih imen. To so laže razumljiva imena, ki ljudem omogočajo, da lažje brskajo po internetu.

Vsi zgoraj omenjeni pojmi, so deli ISO modela spleta. Vsak spada v svojo "plast" tega modela, z uporabo le teh in še številnih drugih protokolov, pa ta sistem deluje, saj se protokoli med seboj dopolnjujejo in delujejo kot celota. Tako lahko brskamo po internetu, pošiljamo spletno pošto, skratka, lahko "deskamo" po medmrežju.
Njihovo povezanost bom vidna tudi na spodnji sliki ki prikazuje nivoje interneta.




ponedeljek, 15. november 2010

razstavljanje in spreminjanje datoteke open office

V današnjih vajah smo dobili za nalogo razstavljanje in spreminjanje datotek ustvarjenih v open officu. Kot prvo smo mogli v officu napisati poljubno besedilo. Jaz sem napisala "razstavljanje datoteke v open officu" in shranila. Nato smo na internetu poiskati kako na računalniku sploh najti "file extensions" in da bodo le te prikazane in jih bo mogoče spreminjati. To informacijo sem dobila na internetno strani http://askabouttech.com. Sledila sem njihovim navodilom ter preko start opcije prišla do iskalnika programov in datotek, kamor sem vtipkala "možnosti mape". Ko mi je našlo to datoteko sem kliknila nanjo, kar mi je odprlo okno ki je prikazano na prvi sliki.
  V tem oknu odpremo drugi zavihek ter poiščemo "Skrij pripone za znane vrste datotek" ter ga odkljukamo in pritisnemo "uporabi". Ko smo to storili smo kliknili na datoteko ki smo jo na začetku shranili, ter ji s preimenovanjem spremenili le končnico iz "odt" v "zip". Ko smo to storili, na isto ikono kliknemo z desnim klikom da se nam odprejo nove možnosti, pri katerih izberemo PeaZip, nato pa izberemo "extract here (in new folder)", kot je prikazano na drugi sliki.
 Ko smo to storili ponovno odpremo to datoteko ki vsebuje nekaj datotek in dokumentov. Nato kliknemo z desnim klikom na "content:xml" ter izberemo možnost urejanje.

Ko nam odpre naslednji dokument prikazan na naslednji sliki, lahko v njem že spreminjamo podatke. Enako lahko spreminjamo podatke v dokumentu"styles.xml". Jaz sem naredila spremembe v besedilu, ki sem ga na začetku shranila v Open Officu.

Ko smo zaključili z spreminjanjem podatkov, moramo datoteko sparviti nazaj v prvotno "odt" obliko. Ponovno dopremo datoteko, ki je prikazana na spodnji sliki. nato označimo vse datoteke in mape, ki so v njej ter nanje kliknemo z desnim klikom. Ko se nam odpre meni kliknemo na "PeaZip" nato pa na
"add to .Zip".
Ko smo to opravili lahko ponovno spreminjamo končnice. Na tej točki poiščemo datoteko "Configurations2.zip", ki je lepo vidna tudi na zgornji sliki. S preimenovanjem ji spremenimo le "zip" končnico v "odt". ko kliknemo na to isto popravljeno datoteki (Configurations2.odt) nam bo odprlo besedilo v open officu in sicer z popravki, ki smo jih naredili med tem postopkom.

Poleg teh, zgoraj navedenih in uporabljenih formatov v Open Officu uporabljamo tudi druge, kot so Impress, Calc in Base, ki delujejo na podoben način in se lahko z njimi "igramo" po enakem postopku kot smo ga izvedli prej.


ponedeljek, 8. november 2010

razstavljanje računalnika

Osnovne komponente računalnika
1)ohišje... ohišje računalnika je kovinsko ogrodje, na katero so pritrjeni vsi deli računalnika.
2)pomnilnik... pomnilnik je eden pomembnejših delov v računalniku, saj so v njem shranjeni vsi podatki in ukazi, ki se procesirajo v računalniku. Pomnilnik kot celota obsega še druge elemente in sicer registre, medpomnilnike, sistemski pomnilnik in navidezni pomnilnik.
V računalniku sta dve vrsti pomnilnikov in sicer RAM in ROM. Prvi je uporaben tako za branje in pisanje, drugi pa le za branje.
3)matična plošča.... tudi matična plošča je eden od pomembnejših delov v računalniku, saj povezuje vse ostale dele in jim omogoča dostop do elektrike ter njihovo medsebojno delovanje. Na njej sta glavna čipa, severni in južni most (v ang.: north, south bridge)
4)procesor... v procesorju se izvaja obdelovanje podatkov ter kontrola in upravljanje ostalih enot. Glavni del je integrirano vezje katero je sestavljeno iz tranzistorjev in upornikov.
Poleg tega zgradbo centralno procesne enote sestavljajo aritmetično logična enota (ALE), krmilna enota (KE) in registri
5)napajalnik... napajalnik je napravica v računalniku, preko katere pride elektrika do vseh ostalih komponent.
6)vhodno-izhodna enota... so deli, ki računalnik povezujejo z zunanjim svetom. Vhodne enote omogočajo, da podatki pridejo v računalnik, poleg tega pa jih pretvori v digitalni jezik, da jih računalnik lahko razume. Med vhodne enote štejemo tipkovnico, miško, optični bralnik, mikrofon, različne čitalce itd.
Izhodne enote pa so nasprotne vhodnim, saj podatke, ki so se v računalniku obdelale pretvori v tako obliko, da jih bo osebek, ki pride v stih z njimi razumel. Pod izhodne enote štejemo monitor, zvočnike, tiskalnike, projektorje itd.

razstavljanje računalnika
Pri vajah, dne 8.11.2010, smo se seznanili kako se praktično razstavi računalnik. To smo opravili kot skupinsko delo.
Začeli smo z razstavljanjem ohišja, ter odstranili dve plošči, ki sta nam onemogočali dostop do notranjosti računalnika. Takoj za tem smo pričeli z odstranjevanjem napajalnika. 

Najprej smo z izvijačem, izvili vijake s katerimi je bil napajalnik pritrjen in ga nato previdno izvlekli. Previdni smo mogli biti tudi z žicami, saj jih je bilo v notranjosti kar veliko, vseh pa nismo na začetku izvlekli.
 Naslednji del katerega smo hoteli odstraniti sta bila pomnilnika (RAM, ROM), katera se odstrani brez težav, saj sta pritrjena le z dvema držalcema.
Za tem smo začeli z odstranjevanjem procesorja. Tudi ta je bil pritrjen z več vijaki, ki smo jih morali previdno izviti, da ga ne poškodujemo.

Naslednji korak je bil odstranjevanje DVD predvajalnika. Pri izvijanju izvijačev je smo morali paziti, da nam predvajalnik ni padel, saj je bil pritrjen izključno z vijaki.

Kot zadnji del smo odstranili tudi matično ploščo in so ogledali na njej pritrjene vhode vhodno izhodnih enot.   
Poleg njih sta bili tudi grafična in zvočna kartica, ki pa sta bili že predhodno integrirani.
Za sestavo tega računalnika pa je poskrbela naslednja skupina.